Terapia pedagogiczna z wykorzystaniem metody Warnkego
Osoba prowadząca: Kinga Olech
Zajęcia dla uczniów klas IV–VIII szkół podstawowych prowadzone będą z wykorzystaniem metody Warnkego – specjalistycznego programu terapeutycznego wspierającego dzieci i młodzież z trudnościami w uczeniu się, szczególnie w obszarze czytania, pisania oraz przetwarzania słuchowego.
Metoda Warnkego została opracowana w Niemczech przez Freda Warnkego i opiera się na założeniu, że u podstaw trudności szkolnych często leżą deficyty automatyzacji podstawowych funkcji przetwarzania słuchowego i wzrokowego. Terapia koncentruje się na usprawnianiu tych funkcji poprzez regularny trening z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu.
Plan terapii zakłada cykl 12 spotkań w ciągu roku szkolnego i obejmuje:
· trening podstawowych funkcji przetwarzania słuchowego i wzrokowego (m.in. lokalizacja dźwięków, rozróżnianie kolejności bodźców, rozpoznawanie wzorców),
· ćwiczenia automatyzujące przetwarzanie informacji w zakresie słuchu i wzroku,
· trening koordynacji wzrokowo-słuchowo-ruchowej,
· wspieranie umiejętności dekodowania i czytania ze zrozumieniem,
· indywidualne dostosowanie programu terapeutycznego do potrzeb ucznia.
Warunkiem przyjęcia na zajęcia jest złożenie wniosku o objęcie dziecka zajęciami specjalistycznymi w Poradni. Do wniosku należy dołączyć dokumentację potwierdzającą występowanie trudności w zakresie przetwarzania słuchowego lub ryzyka ich występowania. Wniosek można pobrać w sekretariacie Poradni lub ze strony internetowej z zakładek „druki do pobrania” lub „formy pomocy” i złożyć go w terminie od 1 do 12 września 2025 r. w sekretariacie Poradni.
Serdecznie zapraszam!